ARCH+ features 6: ludloff + ludloff
Estetyka i polityka są nierozerwalne – nowe rozumienie miasta nie może obejść się bez nowych obrazów. Kulturoznawca Christa Kamleithner dyskutuje z Laurą Fogarasi-Ludloff i Jensem Ludloffem (ludloff + ludloff Architekten) o zagadnieniach polityki obrazu.
Punktem wyjścia dyskusji była intensywana analiza berlińskich architektów zagadnień postrzegania, zmysłowej jakości budowanych pomieszczeń, atmosfery i obrazów. Ich architektura nie wychodzi od formalnych ustaleń, lecz od podmiotu z jego sposobem postrzegania – od niego zaczyna się projektowanie sekwencji pomieszczeń, pomieszczeń, które mniej są określone kształtami geometrycznymi, a bardziej światłem i kolorem, haptyką i akustyką, kolejnymi klimatami, które zostały zaprojektowane z niemal naukową skrupulatnością. Architekci pracują przy tym z elementami wywołującymi zaskoczenie i bawią się przyzwyczajeniami – ale także łączą przyniesione doświadczenia, obrazy i skojarzenia. Tak powstają sytuacje, które przyciągają uwagę i uwrażliwiają na nowe możliwości.

Zdjęcie: Jens Ludloff und Laura Fogarasi-Ludloff
ludloff + ludloff o progu w ich architekturze: „Progi porządkują stosunki społeczne, a więc kontrastują z integracją i mediacją. Umieszczamy progi świadomie w celu hierarchizacji i rozwarstwienia pomieszczeń. Przy tym doświadczenia z niuansami wieloznaczności pomieszczeń pomagają obejść funkcję odgraniczającą progu. Próg staje się elementem łączącym."
Kulturoznawca Christa Kamleithner
(Zdjęcia: David von Becker)
© 2020 S. Siedle & Söhne OHG
TOP