ARCH+ features 11: FAR i Georg Vrachliotis
Marc Frohn z Biura FAR przedstawił tymczasową siedzibę Instytutu Goethego w Santiago de Chile. Georg Vrachliotis przedstawił swoje refleksje nad projektem w związku z odniesieniami w historii architektury do dzieł Fritza Hallera.
Podczas trzęsienia ziemi w Santiago de Chile został silnie zniszczony budynek, w którym mieściła się siedziba Instytutu Goethego. Na czas remontu trzeba było znaleźć jakieś przejściowe rozwiązanie. Rezultat robi wrażenie. Przy stosunkowo niewielkich nakładach biuro architektoniczne FAR zrealizowało na nieukończonym piętrze biurowca koncepcję projektową dla przestrzeni, którą można swobodnie kształtować i adaptować. FAR świadomie obchodzi tradycyjne oczekiwania co do reprezentacyjnego charakteru narodowej instytucji i tworzy progi pomiędzy przestrzeniami, które można zmieniać, które są otwarte i transparentne: ich elementy mają być później także wykorzystane w wyremontowanym budynku Instytutu.
Marc Frohn o progu: „Co prawda próg z jednej strony definiuje pewną granicę, jednakże umożliwia także zawsze przekraczanie jej. Z tego wynika wielopłaszczyznowość między innymi powiązań wizualnych, akustycznych i klimatycznych. W naszych projektach interesuje nas właśnie gra tą wielopłaszczyznowością. W tymczasowej siedzibie Goethe-Institut kurtyna akustyczna umożliwia użytkownikom samodzielne definiowanie progów.
Georg Vrachliotis przedstawił Projekt w związku z odniesieniami w historii architektury do dzieł Fritza Hallera. Vrachliotis, który jest profesorem wizytującym w dziedzinie teorii architektury w Instytucie Technologii w Karlsruhe (KIT), wcześniejszego Wydziału Architektury Uniwersytetu Karlsruhe, na którym od 1977 do początku lat 90-tych Frity Hallet także wykładał.
Wszystkie zdjęcia: David von Becker
© 2020 S. Siedle & Söhne OHG
TOP