Karl Köhler GmbH
Lokalizacja: Besigheim

Architektura: Wittfoht Architekten, Stuttgart
Projekt elektryczny: Ingenieurbüro Wolfgang Hauger, Ludwigsburg
Instalacja elektryczna: Noz Elektrotechnik, Ludwigsburg

Nowy budynek administracyjno-socjalny firmy Karl Köhler jest jednocześnie jej wizytówką: Przedsiębiorstwo budowlane specjalizujące się w betonie odpowiadało samo za budynek w stanie surowym. Przy projektowaniu firma Köhler postawiła wysokie wymagania w zakresie otwartości i przejrzystości. Dlatego przy wejściu firma zdecydowała się na instalację Siedle z systemem IP Access.
Wittfoht Architekten ze Stuttgartu zaprojektowali sześcian z beton licowego, który mimo swojej budowy kompaktowej promieniuje elegancją. Cofnięty cokół pozwala jednocześnie unosić się tej budowli i nadaje mu lekkość. Jasna tonacja fasady betonowej powstała przez dodanie tłucznia z Jury Szwabskiej.
Wymagania odnośnie funkcji w budynku są różnorodne. Oprócz biurowych miejsc pracy i pomieszczeń socjalnych centralne dwukondygnacyjne atrium z naturalnym oświetleniem stanowi miejsce szkoleń, zebrań i świąt firmowych. Świadomym kontrastem wobec możliwości zmienności funkcji jest zamierzony kanon materiałów, który ogranicza się do betonu, szkła, wapnia muszlowego z Crailsheimer i parkietu przemysłowego.
Stacje domofonowe linii designerskiej Classic są jakby stworzone do tego otoczenia architektonicznego. Zredukowane wzornictwo i powierzchnie najwyższej jakości z litej stali szlachetnej są zgodne z projektem fasady i tworzą harmonijny obraz.
Jednocześnie stacje domofonowe spełniają wysokie wymagania funkcjonalne. Za tymi urządzeniami pracuje opierający się na IP system Siedle Access. Gwarantuje on maksymalną elastyczność i przekazuje wywołanie od drzwi i obraz wideo tam, gdzie sobie tego życzy inwestor. W firmie Karl Köhler obydwa sygnały przyjmuje wirtualny telefon wewnętrzny na komputerze w strefie wejścia. Stamtąd wywołania od drzwi można przekazywać na każdy telefon w budynku – instalacja telefoniczna jest podłączona do systemu Access.
Elastyczność we wnętrzu kontynuuje architektura: od jasnego, wielofunkcyjnego atrium aż do pomieszczeń biurowych, których ściany działowe mogą w razie potrzeby zostać przesunięte. Ten charakterystyczny samotnik nad rzeką Neckar jest tym samym także wzorem dla współczesnej architektury biurowej.
© 2020 S. Siedle & Söhne OHG
TOP