Budynek byłego więzienia
Miejsce: Gernsbach

Architektura: Inwestor
Projekt instalacji domofonowej: Siedle/Inwestor
Projekt i instalacja elektryczna:
Holger Szarvas Elektroservice, Karlsruhe

Pierwszymi przymusowymi mieszkańcami tego budynku z roku 1879 byli złodzieje i włóczędzy. Obecnie to byłe więzienie otoczone masywnymi murami z piaskowca znajdujące się w prywatnym posiadaniu, jest objęte ochroną zabytków.
Ten budynek jest obecnie wykorzystywany w różnorodny sposób: Obejmuje on mieszkanie właścicieli, mieszkanie wakacyjne i piętro biurowe. Piwnica ze sklepieniem może być wynajmowana na uroczystości i imprezy.

Zarówno nowi właściciele jak i właściwy urząd ds ochrony zabytków przywiązywali dużą wagę do zachowania pierwotnego charakteru budowli. Pozostawiono kraty, drzwi do celi i małe okna, tak samo jak pierwotny podział pomieszczeń i rzuty poziome.
Aby nie uszkodzić starego muru, zamontowano wewnętrzne instalacje ostrożnie na ścianach, przewody ułożono w fugach muru, a techniczna instalacja komunikacji domofonowej jak i skrzynki na listy zostały umieszczone przy wejściu głównym jako konstrukcja wolnostojąca.
Grube mury z piaskowca, wydeptane stopnie, kraty i masywne drzwi: Substancja historyczna charakteryzuje budowę także we wnętrzu. Dzięki delikatnej renowacji osiągnięto mimo to komfort nowoczesnego standardu mieszkania.
Stacje wewnętrzne umieszczono na murze; tam, gdzie jest to możliwe, okablowanie przebiega w istniejących fugach. Ingerencje w substancję budowlaną ograniczono do minimum.
Oryginalne drzwi przypominają o tym, że te pokoje były kiedyś celami. Za pomocą klapy na dole po prawej stronie zamykano wiadro, które służyło więźniom jako toaleta.
Duży monitor zapewnia wygodne wyglądanie przed drzwi. Główne funkcje jak odbieranie rozmowy i otwieranie drzwi obsługuje się za pomocą przycisków mechanicznych - to zapewnia od razu właściwą obsługę urządzeń przez każdego. Wszystkie pozostałe funkcje przejmuje ekran dotykowy.

Na zdjęciu: Panel Comfort z osłoną z złoconej stali szlachetnej.
Zamiast ryglowania i zamków właściciele zabezpieczają określone strefy budynku nowoczesnymi kodowanymi zamkami. Aby nie uszkodzić starych murów zamontowano obudowy natynkowe.

Na zdjęciu: Kodowany zamek z linii designerskiej Siedle Vario lakierowany w kolorze błyszczącym ciemnoszarym
Także wejście główne zabezpiecza instalacja natynkowa z systemu Siedle Vario. Goście zgłaszają się za pomocą przycisków wywołania; mieszkańcy, najemcy i pracownicy korzystają z wygody kodowanego zamka. To upraszcza obsługę i ułatwia zarządzanie dostępem do budynku o mieszanym zmiennym użytkowaniu. Tradycyjne klucze służą już tylko do dodatkowego zamykania w nocy.
Asortyment wzornictwa Siedle Steel
Asortyment wzornictwa Siedle Vario
Panel Wideo
© 2020 S. Siedle & Söhne OHG
TOP